ГрадътНовини

Училища в Пловдивско спечелиха проекти за интеркултурно образование

Управляващият орган на Програма „Образование“ 2021-2027 проведе на 8 април 2025 г. в Пловдив встъпително обучение за екипите на бенефициентите от регион Южна България по процедура BG05SFPR001-1.004 „Утвърждаване на интеркултурното образование чрез култура, наука и спорт“. В него се включиха над 50 представители от одобрени проекти, които се изпълняват в партньорство между училища, детски градини, общини, юридически лица с нестопанска цел и други.

По процедурата, в рамките на първия краен срок за кандидатстване, са сключени общо 43 договора на обща стойност над 16 млн. лв. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, а 5 от тях са с бенефициенти от област Пловдив. Това показва справката на Областен информационен център – Пловдив в ИСУН. 

Община Карлово ще реализира проект BG05SFPR001-1.004-0035-C01 „Заедно за активно равенство“ на обща стойност 499 986.20 лв. Той ще обхване общо 13 училища и детски градини в градовете Карлово, Калофер, Баня, Клисура и селата Ведраре и Христо Даново, както и Сдружение „Социален диалог 2001“, гр. Габрово. С него се цели подобряване на интеркултурната комуникация в мултикултурна образователна среда в образователни институции с различна концентрация на уязвими групи, насърчавайки изграждане на мултикултурни общности в образователните институции. Предвидени са дейности за засилване на интереса и за задържане на децата в образователната система, чрез разнообразяване на формите и средствата за ефективно осъществяване на интеркултурно и гражданско образование. Създаване на активни училищни общности с акцент върху взаимодействието с родителите, за ефективно участие в образователния процес, семейна подкрепа и постигане на по-добри резултати. Обучения на педагогически и непедагогически специалисти, както и повишаване информираността относно толерантното отношение към маргинализираните групи, чрез провеждане на информационни кампании.

Община Садово работи по договор BG05SFPR001-1.004-0040-C01 „Утвърждаване на интеркултурното образование в община Садово“ на обща стойност 243 247.20 лв. Проектът обхваща 10 детски градини в различни населени места в общината, в партньорство с Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“, гр. Велико Търново. Проектът предвижда подходящи, насърчаващи личностното и творческо развитие на децата занимания, обучения на педагози и родители, кампании за подкрепа на образованието в интегрирана мултикултурна среда. В съвместни дейности ще бъдат включени 217 деца от всички детски градини и етнически общности в община Садово, техните родители, педагози и медиатори. Срокът на договора е до 17.02.2027 г.

Основно училище „Отец Паисий“ с. Песнопой, община Калояново, изпълнява проект BG05SFPR001-1.004-0027-C01 „Успяваме заедно“ в партньорство със Средно училище „Христо Смирненски“, гр. Хисаря. Той е на стойност 355 146.40 лв. безвъзмездна финансова помощ. В него са включени разнообразни форми и средства за ефективно осъществяване на интеркултурно образование, чрез занимания по интереси, съвместни дейности между училища с ученици, в които няма концентрация на ученици от уязвими групи. Предвижда се с училището партньор да се реализират обменни визити, екскурзии, зелени училища и други културни и спортни събития. С цел подобряване на интеркултурната комуникация в мултикултурна образователна среда, ще се работи по придобиване на знания относно културното и литературно наследство, чрез организиране на съвместни викторини, четения, състезания с цел стимулиране на творческото мислене и креативност у учениците. Планирани са разнообразни занимания по интереси и извънкласни форми – плуване, езда, готварство, театрален клуб, млад самодеец и други. Проектът ще се изпълнява до 4.09.2027 г.

BG05SFPR001-1.004-0005-C01 Интеграция и приятелство чрез клубни занимания по интереси – „Заедно можем всичко“ е одобреният проект на СУ „Черноризец Храбър“, гр. Пловдив. Партньори по него са СУ „Свети Климент Охридски“, гр. Симеоновград, както и Сдружение с нестопанска цел „Свят за всички“, гр. Хасково. Договорът за предоставяне на БФП е на стойност 305 054.40 лв. и ще се изпълнява до 20.02.2027 г.  Проектът цели чрез интеркултурно образование да създаде условия за успешна образователна интеграция на ученици, представители на различни етнически групи. Това ще се реализира чрез организиране на съвместни мероприятия на ученици от двете училища в Пловдив и Симеоновград – мотивационни обучения, работа в клубове по интереси, културни и спортни занимания, осигуряване на иновативен достъп до образование, организиране на тренинги с родители и насърчаване участието им в образователния процес. В рамките на проекта, учениците ще имат възможност да се запознаят отблизо със спецификата на различните култури, с идеята да се научат да бъдат по-толерантни и интегрирани. Предстоят и кратки обучения на родители, свързани с образованието на децата им и мотивация за активно участие в дейностите за интеркултурно образование, включително чрез участие на образователни медиатори, както и провеждане на информационни кампании, насочени към недопускане на дискриминация.

Социална фондация „ИНДИ-РОМА 97“, гр. Куклен е одобрена за финансиране с проект BG05SFPR001-1.004-0010-C01 „Заедно към успеха: Подобряване на интеркултурната комуникация в образованието“ на стойност 335 081.60 лв. Изпълнява се в партньорство с ОУ „Петър Бонев“ – гр. Перущица, ОУ „Елин Пелин“ – гр. Пловдив, ДГ „Приятели“ – гр. Куклен, Сдружение „Правата на жените“ – гр. Пловдив и Сдружение „Каритас София” за период от 24 месеца. Насочен е към 400 деца и ученици (200 деца и ученици, чийто майчин език не е български и 200 деца и ученици, чийто майчин език е български), 69 педагогически специалисти и 3-ма образователни медиатори от 3 общини. Основната цел е насърчаване на позитивно отношение към разнообразието, чрез подобряване на интеркултурната комуникация за учене в мултикултурна образователна среда. Целите ще се постигнат, чрез осъществяване на различни дейности, заложени в проекта: работа с деца и ученици за осъществяване на интеркултурно образование; обучения на педагогическите специалисти за придобиване, развиване и прилагане на компетентности за демократична култура в рамките на интеркултурно образование; подкрепа за интензивна работа за изграждане на общност от активни родители; провеждане на информационни кампании, насочени към недопускане на дискриминация. Дейностите са насочени от една страна към деца и ученици от уязвими групи за трайното им оставане в образование. Те ще допринесат за усвояването на знания за различните културни идентичности и позитивното възприемане на различията и интеркултурните отношения. Ще се създаде цялостен модел за прилагане на политики за интеркултурното образование и функциониране на ефективни мултикултурни общности, които включват основните заинтересовани страни и комбинира дейности на училищно, междуучилищно, общинско и областно ниво.

Участниците в обучението бяха запознати с изискванията при изпълнението и отчитането на договора за предоставяне на БФП, условията за възстановяване на разходите, отчитането и подаването на искания за плащане, както и спазването на хоризонталните принципи съгласно чл. 9 от Регламент (ЕС) 2021/1060. Сред темите бяха още измененията и промените на договора за БФП, администрирането на сигнали за нередности и изпълнението на мерките за видимост, прозрачност и комуникация. След представянето на темите се проведе дискусия, в която участниците имаха възможност да поставят уточняващи въпроси.

Експертите на ОИЦ-Пловдив припомнят, че в момента са отворени за кандидатстване две процедури, финансирани по Програма „Образование“ 2021-2027 – BG05SFPR001-1.008 „Комплексни програми на общинско ниво за десегрегация на училищата, превенция на вторичната сегрегация и против дискриминацията (чрез подбор)“ и BG05SFPR001-1.007 „Ограмотяване на възрастни (чрез подбор)“ по Приоритет 1 Приобщаващо образование. Допълнителна информация за процедурите ще намерите на интернет страницата на Изпълнителна агенция „Програма Образование“, раздел „Процедури“, рубрика „Процедури, отворени за кандидатстване“, както и в Информационната система ИСУН. Екипът на Областен информационен център – Пловдив остава на разположение на всички заинтересовани страни, които имат нужда от консултация, свързана с актуалните възможности за финансиране от европейските фондове.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина